Baba Jaga

Baba Jaga


Rozprávky predstavujú archetypy v ich najjednoduchšej, najhutnejšej a najpresnejšej podobe. Podľa Junga je každý archetyp vo svojej podstate nevedomým, a preto preložiť jeho obsah do intelektuálnej roviny je veľmi ťažké.  Jeho podstata leží v nevedomí, tam racionalita nedosiahne.


Clarissa Pinkola Estés vysvetľuje symbol – Baba Jaga. Táto postava  fascinuje celú generáciu už v rozprávke Mrázik. Taká smiešne škaredá, vtipná a stará žena, ktorej sa ľudia boja, ale aj vyhľadávajú. Má otrhané šaty, divnú chalúpku, nevyzerá prívetivo. Němcovej Babička to proste nie je. Baba Jaga žije v lese, v krajine nevedomia, na okraji spoločnosti a svet ľudí k svojmu životu nepotrebuje. Príliš tajomnom, strašidelnom, ale aj príťažlivom, skrývajúcom odpovede na mnohé otázky života. Ľudia ju občas vyhľadajú. Hlavne tí, ktorí nemajú inú možnosť. Majú tú odvahu naučiť sa od Ježibaby svoju lekciu. Zvyčajne niečo varí, byliny, čudné odvary a často z hrncov trčia aj kosti. Variť pre Babu Jagu znamená , že ľudský tvorivý život má pod sebou stály oheň. V žiadnom prípade nesmie vyhasnúť. Baba Jaga nežije na diéte, neživí sa hlávkovým šalátom a kávou.  ( Estés, 2007).


Často si nezrozumiteľne čosi šomre pod svojim nosom plným bradavíc. Rozhodne nevíta hostí srdečne.  Ježibaba- Baba Jaga je autentická, žije to, čomu verí. Sýti sa hutnou potravou. Oheň vyžaduje pozornosť, je potrebné podložiť drevo, zamiešať. Baba Jaga neustále pracuje.  Jej výživa musí byť poriadna , nedajbože ju nechať hladnú........a ona nenechá hladným ani návštevníka. Aj keď jej úmyslom je spočiatku ho zjesť.
Baba Jaga, divoká Matka, učiteľka, od ktorej sa môžeš učiť. Baba Jaga je príkladom pre naše Ja, ako  byť pravdivé. Vyučuje ako smrť , tak aj oživenie. Učí ako udržať spojenie s tým divokým a nespútaným. Jej hlavnou otázkou je : Čo odo mňa chceš? Po čom hladuješ ? Čo ťa nasýti ? Odpoveď sa skrýva hlboko v duši človeka. Nie to čo mám chcieť, čo ma naučili chcieť, to čo chcú iní, ale čo chcem Ja. Vraciam sa k svojej intuícii.  Ak prídem za Babou Jagou, musím vedieť čo chcem, skôr než ju stretnem sa ma spýta na to isté.


Nedáva veľa šancí. Je príliš strašidelná , aby pochopila, že to neviem. Predstúpiť pred Babu Jagu vyžaduje odvahu, veľa odvahy a aj motivácie sa učiť. Opustiť svet logiky a na chvíľu s ňou byť v jej chalúpke, niekedy aj na stračej nôžke. Pobyt u nej nie je víkendový seminár. To ako lekciu zvládnem, závisí odo mňa.  Neustále si uvedomovať svoj každý krok. Zdržať sa u Baby Jagy znamená v sebe poriadne poupratovať, vedieť kedy sa pýtať a kedy naopak mlčať. Je potrebné byť bdelou, dávať si pozor. Očistiť sa od  banalít, pravidelne upratovať vo svojich myšlienkach a pocitoch. Baba Jaga nie je nikomu nič dlžná, je spravodlivá.


Clarissa Pinkola Estés píše, že jednou z najpozoruhodnejších vlastností používania intuície a inštinktívnej povahy je to, že prináša erupciu spontánnej sebaistoty. Po splnení úloh u Baby Jagy  prichádza odmena. Ak prežiješ, naučíš sa, prejdeš školou Baby Jagy. A ona  Ťa vybaví na ceste do sveta svojim nečakaným darom – intuíciou. Pred vykročením späť do civilizácie z chalúpky na stračej nôžke, je staré pomenované ako staré, krásne je pomenované krásnym, hlúpe je hlúpe. Intuícia nič neodpúšťa, neprikrášľuje, nazýva veci takými aké sú, vidí do podstaty. Aj keď chceme skutočnosť prikrášliť, už sa neoklameme.

Taká je  Baba Jaga, taká je aj Tá, ktorá sa naučila lekciu od nej. 


Byť nositeľom dobrej intuície a sily znamená prácu a  disciplínu. Najprv je potrebné sledovať, pozorovať a pochopiť nevyváženosť vnútri aj navonok. Učiniť nápravu, zaujať postoj, povoliť, nechať niečo odumrieť a niečo narodiť. V ruskej  rozprávke o Vasilise Premúdrej odchádza Vasilisa od Baby Jagy späť do sveta so žiarivou lebkou na palici. Tá jej osvetľuje cestu. V tom svetle vidí veci také sú, vidí srdcia aké sú. Je v pokušení tú lebku aj odhodiť. To čo vidí, je niekedy strašidelné. Ale lebka prehovorí: "neodhadzuj ma, nechaj si ma, uvidíš...". S týmto prenikavým svetlom môžeš vidieť za zlým správaním aj dobré srdce, namiesto odsúdenia pochopíš. Vidíš, že niekedy je srdce drásané závisťou a nenávisťou a pritom je len plné krívd. Nič nie je čiernobiele, tak ako sa to zvonku javí. Toto svetlo rozlíši mnohé vrstvy osobnosti ako svoje, tak druhých. Vidí zámer aj motívy. Pomenuje zlobu aj tam, kde oko vidí milý úsmev. Falošné zámery sa odhalia. Lebka  pôsobí bolestivo, uvedomovanie si vecí o sebe, o druhých, o svete je prekvapivo šokujúce. Toto svetlo odhaľuje.  Môžeme klamať  samých seba, ale žiarivá lebka našej intuície nám ukáže pravdu. Pri svetle žiarivej lebky zrazu vieme....vidíme, neodhadzuj ju, intuícia neklame.


Použitá literatúra:

Kastová, V.( 2010): Imaginace jako prostor setkání s nevedomím. Portál, Praha, 2010
Von Franz, M.L.( 2011) : Psychologický výklad pohádek. Portál, Praha, 2011
Bly, R., Woodmanová, M.( 2002): Král Panna. Argo, Praha, 2002
Estés, C.P.(2007). Ženy, které běhaly s vlky. Pragma, Praha, 2007


Newsletter

O mne
Mgr. Marianna Mereššová – psychologička a certifikovaná lektorka tantra jógy Mohendžodáro (pod vedením MUDr.Moniky Sičovej Ma Deva Pranama). V každej žene je sila, naplnená zdravými inštinktami, vášňou a tvorivosťou. Nespracované zážitky a traumy sa neukladajú len v našej psychike, ale aj tele. Uvedomelou prácou so svojou dušou a telom sa rozpúšťajú, vedome uvoľňujú, stávame sa opäť živými. Ciest je mnoho a ja objavujem tú svoju.

Pokračovať
logo

Copyright © 2015 Balansia.sk. All Rights Reserved.
Created by Lias.sk - web stránky Košice