Tyrania MAL/A BY SOMUž od útleho detstva neustále počúvame: „ mala by si to, či ono“ -mala by si byť najčestnejšia, veľkorysá, spravodlivá, odvážna. Mal by si byť dokonalý manžel, skvelá priateľka,  všetko vydržať. Maj každého rád, nikoho neuraz, stále buď príjemný. Stále maj radosť zo života, veľmi sa nevzrušuj. Mala by si byť spontánna  alebo neustále sa kontroluj. Stále buď nápomocný, neukazuj svoje skutočné pocity. Každý problém by si mala vyriešiť a nezabudni sa vždy usmievať, dosahuj nadpriemerné výsledky v práci a buď obetavá matka, oddych je len pre lenivých. Vzchop sa a nebuď sebecká, vydrž, prispej na charitu, lebo BY SI MALA.


Sú to diktáty mysle, veľmi blízke mnohým z nás žijúcim v tejto neurotickej dobe. Sú však dosiahnuteľné? A ešte k tomu všetky naraz?


Človek si nie je vedomý, že žiadna ľudská bytosť ich nemôže splniť dokonale. Dokonalosť je však neurotikova mantra. Snaží sa sám seba sformovať do dokonalého sebaobrazu, ktorý si vytvoril. Nevedome, ale jeho vnútro  hovorí: „zabudni na to opovrhované stvorenie, ktorým v skutočnosti si, si tou OSOBOU, ktorou BY si MAL/A  BYŤ“. Opovrhuje svojím pravým Ja, opúšťa ho.


Ani napriek snahe o dokonalosť nedosiahne neurotik to, čo potrebuje najviac - Sebadôveru a Rešpekt samého k sebe, k svojmu pravému Ja. Pokiaľ má takýto človek moc a vplyv cíti sa významný a silný. Ak sa však ocitne v cudzom prostredí, stráca pevnú pôdu pod nohami. Nehovoriac o tom, keď zažíva neúspech. Spontánnosť je mu na míle vzdialená, ak je potrebné vie ju predstierať. Svoje pocity vôbec nevníma a ak nejaké vyplávajú na povrch, je majstrom v ich kontrole a potláčaní. Cíti to, čo BY MAL cítiť. V hĺbke je sám sebe odcudzený.


Pravé ja je živé, jedinečné. Je to stred nás samých. Je tou časťou, ktorá chce rásť a ktorá to aj dokáže. Je našou pravou podstatou, narodili sme sa tak. Pravé Ja žije v tele, cíti ho, cíti svoj stred, vníma svoje hlboké Ja. Ideálne Ja je len chimérou, s telom sa spája myšlienkami. Neurotik stráca kontakt s centrom svojho bytia. V rannom detstve pochopil, že ak má byť prijatý, musí byť perfektný a získať lásku blízkych aj za veľkú cenu. Cíti to, čo BY MAL, želá si to, čo BY MALA, má rád to, čo BY MAL mať rád.  Pravé Ja žije v exile, vyhnal ho ideálny sebaobraz.


Energia, ktorá smeruje k pravej sebarealizácii je u neurotika presunutá k dosahovaniu jeho IDEALIZOVANEJ  predstavy o sebe samom. Je vytrhnutý zo svojich koreňov. Nie je tajomstvom, že taký človek trpí  nepokojom, úzkosťou, skrývanou menejcennosťou. Ocitá sa v slepej ulici. Málokedy si to pripustí. Veď BY sa tak NEMAL cítiť a tak pritlačí na pílu znova. Vzdal sa svojej pravej podstaty, predáva sa svetu. Vypne hruď, nenechá sa predsa poraziť. Získava tromfy, za ktoré ho okolie ocení potleskom. Nevie dobre spať, jeho vzťahy strácajú iskru, chce vyhrať, často dominovať. Opúšťa znova svoje Ja, vyženie ho. V terapii je skvelým klientom, snaží sa...obetuje mnoho peňazí aj času, proste perfektný pacient. Je samozrejmé, že si nájde terapeuta s tými najlepšími referenciami, najlepšieho. Často však na terapiu nepríde, je zaneprázdnený a ostatní to predsa musia pochopiť.


Žijeme v neurotickej dobe. Neurotik sa skrýva skoro v každom z nás. Neurotika neodsudzuj, on sa predsa tak snaží, tak veľmi bojuje. Zatiaľ neprišiel na to, že nemusí. Zemeguľa sa točí aj tak, nemusí jej k tomu pomáhať. Ozdravné sily sa často prebudia, ak sa uvoľní. Ak sa uvoľní z tlaku, ktorý na seba dáva sám, v mene svojho Ideálneho Ja. Neurotika v sebe treba ľúbiť, veľmi ľúbiť...Je sám so svojim tyranom. Svoje pravé Ja vyhnal. Je čas prijať svoje pravé Ja späť. Dať mu priestor. Čas vrátiť sa z exilu domov.


Zdroje:

Horney, K. (2007): Neurotická osobnosť našej doby. Portál, Praha, 2007
Horney, K.(2000): Neuróza a Lidský růst: zápas o seberealizaci. Pragma, Praha, 2000


Newsletter

O mne
Mgr. Marianna Mereššová – psychologička a certifikovaná lektorka tantra jógy Mohendžodáro (pod vedením MUDr.Moniky Sičovej Ma Deva Pranama). V každej žene je sila, naplnená zdravými inštinktami, vášňou a tvorivosťou. Nespracované zážitky a traumy sa neukladajú len v našej psychike, ale aj tele. Uvedomelou prácou so svojou dušou a telom sa rozpúšťajú, vedome uvoľňujú, stávame sa opäť živými. Ciest je mnoho a ja objavujem tú svoju.

Pokračovať
logo

Copyright © 2015 Balansia.sk. All Rights Reserved.
Created by Lias.sk - web stránky Košice