Mohenžodáro tantra jóga

Tantra jóga-cvičenie Mohendžodáro  veľmi priaznivo ovplyvňuje zdravie ženy, jej vitalitu a krásu.

Ženy môžu mať z cvičenia viacstranný úžitok na niekoľkých úrovniach : zdravotnej, telesnej, energetickej. Cvičenie zvládne každá žena bez ohľadu na vek.
Mohendžodáro vedie ženu do svojho vnútra prostredníctvom jednotlivých ásán, meditácií a aj prostredníctvom bezpečného kruhu ostatných žien. Len uvedomované môže byť skutočne prežívané a menené. Žena má príležitosť stráviť čas sama so sebou, v sebe a zároveň s ostatnými. Rastie, zreje, učí sa a hlavne spoznáva samu seba, učí sa ceniť si svoje hlboké ja a spoznáva svoje svetlé aj temné stránky. Na chvíľu nemusí nič predstierať, prijíma sa celá, taká aká je v danú chvíľu. Uzdravuje sa.
Mohendžodáro posilňuje svaly panvového dna a maternice. Pri tomto cvičení sa intenzívne prekrvujú orgány v malej panve (svalstvo, vaječníky, maternica, vajcovody), preto výrazne klesá riziko opakovaných zápalov, výtokov, krvácania. Pri cvičení sú stimulované žľazy s vnútorným vylučovaním, do tela sa vyplavujú estrogény a aj ostatné ženské pohlavné hormóny. Pohlavné hormóny ovplyvňujú to, ako sa žena cíti, či je nabitá energiou alebo celá povädnutá. Žena je krásna, pokiaľ má dostatok estrogénov. Ženy, ktoré pravidelne cvičia toto cvičenie sú známe svojou krásou a sviežosťou až do vysokého veku.
Mohendžodáro nadväzuje na dávnu tantrickú tradíciu. Posilňuje ženu vo všetkých jej aspektoch – kráska, kňažka, herečka, milenka, matka, gazdiná, živiteľka, liečiteľka a radkyňa. Takisto si žena uvedomuje aj svoje temné aspekty a naučí sa ich prijímať. Prekonáva tak dualitu myslenia a uvedomuje si pravdu o sebe. Uvedomované tak môže aj menené. Cvičenie je vhodné pre zamestnané ženy, manažérky, lebo svojim výrazným účinkom posilňujú vnútornú ženu. Takisto aj pre ženy v domácnosti, ktoré opäť potrebujú nájsť vzťah samej k sebe. Pokiaľ si chcete na seba nájsť čas, byť sama sebe dobrou matkou, venovať si dostatok pozornosti a lásky, tak toto cvičenie môže byť odpoveďou aj pre vás. Naučíte sa totiž napájať na vnútornú materskú energiu k sebe, tá občerstvuje a prinavracia „nový“ život.ak sa chceš prihlásiť, pozri si sekciu KURZY a sleduj AKTUALITY

alebo napíš na : info@balansia.sk, marianna@meress.sk


FAQ

Otázky a odpovede týkajúce sa Mohendžodáro - tantra jóga pre ženy


Pri pojme tantra neviem, čo si mám myslieť. Vieš mi tantru lepšie slovami priblížiť?

Cesta tantry je transformačná v tom, že dovoľuje samej sebe sa otvoriť. Môže ísť o zážitok zranenia, ale aj nie.  Tantra vedie k nazeraniu do vnútra. Vedie k náhľadu, kde limitujeme samých seba, či už kvôli strachu a prežitej bolesti. Takto sa oddeľujeme od výživnej prítomnosti, kde namiesto starých strachov, môžeme zažívať občerstvujúcu prítomnosť a dôveru. Svet nie je nepriateľské miesto. Tantra umožňuje „ošetrenie a uzdravovanie  starých zranení a bolestných emócií „(Odier,2001).

Brooks (2001) píše: "Môžeme našu myseľ natočiť od vonkajšieho sveta smerom dovnútra a vidieť obmedzenia vnútri seba samého. Tantra neverí, že zmena príde tak, že budeš meniť vonkajšie podmienky. Všetko začína vnútri. Aké sú obmedzenia v tvojom vnútri? Ako Ťa tvoj strach zo zmeny blokuje v raste?"
Tantrické techniky umožňujú prostredníctvom prijatia transformovať staré na nové. Tantra víta tento paradox a v jednoduchom „áno“ každému zážitku, každej emócii , sa približuješ k vnímaniu skutočnej prítomnosti tantra prekračuje dualitu – bolesť a radosť, krásu a škaredosť ...prijatím oboch spája s Jednotným.
Almaas (1996) popisuje odovzdanie sa, nie ako kapituláciu, ale ako odovzdanie sa Prvotnej dôvere, kde existuje láska, ktorá rozpúšťa ješitné ego. Odhaľuje dôveru v existenciu, kde sa cítime v bezpečí, scelení.

Cieľom je viesť ženu k samej sebe, k jej telu, duši, duchu.


Aký je doporučený vek  ženy ?
Nikdy nie je neskoro začať. Mohendžodáro je vhodné pre ženy už od 18 rokov až po zrelý vek. Dôležité je počúvať a byť naladená  na svoje telo.

Mám drobné zdravotné problémy, môžem cvičiť Mohendžodáro ?
Áno. Kurz je vedený certifikovanou lektorkou. Všeobecne platí, že ak pocítim problém spomalím tempo, poradím sa s lektorkou.

Je doporučený minimálny či maximálny čas pre dynamiku panvového dna, či počet opakovaní ásan, keď si cvičím doma sama?
Nie je. Je dôležité si na seba vyhradiť čas a priestor. Venovať sa svojim potrebám, svojmu telu aj duši. Môžete cvičiť s jemnou meditatívnou hudbou, ideálne bez. Ponoriť sa do svojho vnútra a byť tu a teraz. Intuícia vám napovie a energia povedie.

Je potrebná relaxácia na záver?
Tak ako po práci potrebujeme čas na zotavenie a regeneráciu, tak aj po cvičení panvového dna relaxáciu. Je to čas, kedy naše telo zaznamenáva zmeny a integruje sa na novej úrovni.

Čo ak cítim, že sa mi točí hlava počas cvičenia?
Práca s dychom a panvovým dnom spôsobuje veľký príval energie do tela. Dýchanie je hlboké a intenzívne, telo ešte nie je zvyknuté. Pomôže zníženie intenzity dýchania a spomalenie cvičenia. Takisto dodržať pitný režim.

Môžem cvičiť aj počas menštruácie alebo počas tehotenstva?
Áno, môžete. Odporúčam byť viacej v meditatívnom stave a cvičiť jemne s ohľadom na svoje telesné potreby. Poraď sa s lektorkou.Použitá literatúra
Almaas,A.(1996): The point of existance:transformation of  narcissism in self realization.Berkeley, Diamond Books
Brooks,V.(2001): Tantric awakening: a woman´s initiation to the path to ecstasy.Rochester.Destiny Books
Odier,D.(1997): Tantric path to awakening. Rochester. Inner Traditions
Samotný,I.,Sičová,M. : Mohendžodáro - tantra jóga pre ženy, www.mohendzodaro.cz


Newsletter

O mne
Mgr. Marianna Mereššová – psychologička a certifikovaná lektorka tantra jógy Mohendžodáro (pod vedením MUDr.Moniky Sičovej Ma Deva Pranama). V každej žene je sila, naplnená zdravými inštinktami, vášňou a tvorivosťou. Nespracované zážitky a traumy sa neukladajú len v našej psychike, ale aj tele. Uvedomelou prácou so svojou dušou a telom sa rozpúšťajú, vedome uvoľňujú, stávame sa opäť živými. Ciest je mnoho a ja objavujem tú svoju.

Pokračovať
logo

Copyright © 2015 Balansia.sk. All Rights Reserved.
Created by Lias.sk - web stránky Košice